Článol | Voľný prístup | Published: 14. 4. 2024
Miloslav Valčo, Gabriela Obadalova
1k Vzhliadnutí | 22 Altmetrík | Metriky
HPC Focus (2025) | Cite this article
V Národnom kompetenčnom centre pre vysokovýkonné počítanie (ďalej len NCC) sa už od roku 2020 snažíme oslovovať nových záujemcov a potenciálnych používateľov HPC technológií na Slovensku. V súlade s cieľmi Európskej únie sa sústreďujeme predovšetkým na podporu adopcie HPC v súkromnom sektore, medzi malými a strednými podnikmi, ale aj väčšími priemyselnými spoločnosťami. Chceme, aby aj slovenské firmy mali možnosť nasadiť pokročilé digitálne technológie a využiť nielen výpočtový výkon, ale aj expertízu a príležitosti vzdelávať sa a zvyšovať si digitálne kompetencie. NCC slúži práve ako takýto „one-stop-shop“ pre oblasť vysokovýkonného počítania na Slovensku. Disponujeme vlastnými odbornými kapacitami, ktoré vieme zapojiť do pilotných alebo proof-ofconcept projektov, organizujeme prednášky a kurzy pre širokú verejnosť, prinášame workshopy s domácimi aj zahraničnými expertmi.
V Národnom kompetenčnom centre pre vysokovýkonné počítanie (ďalej len NCC) sa už od roku 2020 snažíme oslovovať nových záujemcov a potenciálnych používateľov HPC technológií na Slovensku. V súlade s cieľmi Európskej únie sa sústreďujeme predovšetkým na podporu adopcie HPC v súkromnom sektore, medzi malými a strednými podnikmi, ale aj väčšími priemyselnými spoločnosťami. Chceme, aby aj slovenské firmy mali možnosť nasadiť pokročilé digitálne technológie a využiť nielen výpočtový výkon, ale aj expertízu a príležitosti vzdelávať sa a zvyšovať si digitálne kompetencie. NCC slúži práve ako takýto „one-stop-shop“ pre oblasť vysokovýkonného počítania na Slovensku. Disponujeme vlastnými odbornými kapacitami, ktoré vieme zapojiť do pilotných alebo proof-of-concept projektov, organizujeme prednášky a kurzy pre širokú verejnosť, prinášame workshopy s domácimi aj zahraničnými expertmi.
Osloviť široké spektrum rôznorodých, väčších či menších podnikov s rôznymi očakávaniami, potrebami a stupňom pripravenosti však nie je jednoduché. Rozhodli sme sa preto ako súčasť rozvoja HPC ekosystému spustiť tzv. HPC Ambassador program. Ide o sieť kontaktov, združujúcich organizácií a významnejších hráčov v jednotlivých slovenských regiónoch, či v jednotlivých hospodárskych odvetviach.
Podstatou tohto programu je vzájomne prospešné partnerstvo medzi kompetenčným centrom a jednotlivými organizáciami – ambasádormi. Ambasádori sú zväčša združenia alebo klastre, ktoré majú širokú členskú základňu a sú etablovanou inštitúciou v konkrétnom regióne alebo v konkrétnej oblasti.
Vzájomnou komunikáciou a spoluprácou dokážeme adresnejšie identifikovať potreby koncových klientov/firiem, stupeň ich pripravenosti využiť HPC+ nástroje, ako je HPDA (vysokovýkonná dátová analytika), AI (umelá inteligencia), či pokročilé numerické simulácie. Vďaka tomu môžeme efektívnejšie prispôsobiť služby i cieliť komunikáciu, napríklad o grantových príležitostiach, možnostiach vzdelávania v rámci európskej siete EuroCC alebo o tom, ako získať strojový čas na Slovensku a v Európe.
![]() |
VSTUPNÁ KONZULTÁCIA
|
![]() |
IDENTIFIKÁCIA POTENCIÁLNYCH
|
1. Brazell, Jim; Bettersworth, Michael (2005). High Performance Computing (Report). Texas State Technical College. Archived from the original on 2010-07-31
2. Collette, Michael; Corey, Bob; Johnson, John (December 2004). High Performance Tools & Technologies (PDF) (Report). Lawrence Livermore National Laboratory, U.S. Department of Energy. Archived from the original (PDF) on 2017-08-30.
3. Morgan Eldred; Dr. Alice Good; Carl Adams (24 January 2018). "A case study on data protection and security decisions in cloud HPC" (PDF). School of Computing, University of Portsmouth, Portsmouth, U.K.