O časopise
Vyhlásenie o publikačnej etike a publikačnej praxi časopisu World Literature Studies
Vyhlásenie o publikačnej etike a publikačnej praxi časopisu World Literature Studies vychádza z Etického kódexu Výboru pre publikačnú etiku (Comittee on Publication Ethics, https://publicationethics.org/), z odporúčaní vydavateľstva Elsevier (Elsevier Publishing Ethics Resource Kit for editors, https://www.elsevier.com/editors/perk) a z Etického kódexu SAV a vymedzuje základné etické pravidlá, ktorými sa riadia autori/autorky, redaktori/redaktorky, recenzenti/recenzentky, vydavateľ a ostatní, ktorí sa zúčastňujú na procese publikovania výsledkov vedeckého výskumu v tomto časopise.
Časopis World Literature Studies vydáva Ústav svetovej literatúry SAV. Snahou vydavateľa i redaktorského kolektívu je zabezpečiť kvalitné a etické publikovanie výsledkov vedeckého výskumu.
Autor/autorka: Autor/autorka/autorský kolektív odovzdá redakcii na publikovanie originálny výstup svojej vedeckej práce, v ktorom zabezpečí podrobný a čo najobjektívnejší opis metód, techník a výsledkov výskumu tak, aby ich výskum bol pochopiteľný. Zároveň zabezpečí, aby použil/použila výsledky vlastnej vedeckej činnosti, prípadne, ak použije diela iných autorov, aby tieto náležite citoval/a. Podvodné alebo vedome nepresné výroky a plagiátorstvo predstavujú neetické správanie a sú neprijateľné. Podanie rovnakého rukopisu do viac ako jedného časopisu súčasne predstavuje neetické správanie a jeho publikovanie je neprijateľné. Zodpovedný autor/autorka by mal/a zabezpečiť úplný súhlas všetkých spoluautorov/spoluautoriek pri schvaľovaní konečnej verzie príspevku a jej publikovaní. Autor/autorka/autorský kolektív predložením rukopisu poskytuje/ú vydavateľovi a redakcii bezplatné právo na jeho publikovanie v tlačenej aj v elektronickej podobe. Súhlasí/ia tiež so zaradením článku do všetkých databáz, do ktorých je alebo bude časopis zaradený. Zároveň súhlasí s uverejnením svojho mena, priezviska, adresy pracoviska a mailovej adresy v článku.
Recenzenti/recenzentky: Recenzia rukopisu článku je súčasťou formalizovanej vedeckej komunikácie. Všetky rukopisy prijaté redakciou časopisu sa podrobujú dvom anonymným recenzným hodnoteniam. Pokiaľ sa tieto dve hodnotenia diametrálne líšia, môže redakcia pristúpiť k tretej, rozhodcovskej recenzii, príp. požiadať o názor členov redakčnej rady. Úlohou recenzenta/recenzentky v publikačnom procese je rozhodnúť o publikovaní, vylepšení alebo o zamietnutí rukopisu. Cieľom recenzného konania je posúdiť vedeckú úroveň a navrhnúť zmeny, ktoré pomôžu autorovi/autorke/autorskému kolektívu vylepšiť rukopis. Akékoľvek rukopisy prijaté na hodnotenie musia byť považované za dôverné, rovnako tak informácie alebo poznatky získané prostredníctvom hodnotenia musia byť považované za dôverné a nesmú sa používať na osobný prospech, príp. v neprospech iných osôb. Recenzia má byť urobená objektívne, pripomienky majú byť formulované a argumentované jasne, aby ich autori mohli použiť na zlepšenie svojho rukopisu. Ak recenzent vie o svojej odbornej nespôsobilosti alebo o konflikte záujmov pri posudzovaní článku, oznámi to redaktorovi a odmietne hodnotenie vykonať. Autori/autorky, ktorí/é už v časopise World Literature Studies publikovali alebo mienia publikovať, by mali považovať za svoju morálnu povinnosť vypracovať recenzný posudok na vyžiadanie redakcie, pokiaľ je to v ich odbornej vedeckej kompetencii a nie sú s témou či autorom v konflikte záujmov.
Redakcia: Redaktori a redaktorky sa riadia koncepciou vydavateľa, odporúčaniami redakčnej rady, postupujú v súlade s platnými právnymi predpismi. Redakcia zodpovedá za kvalitu príspevkov, ale aj za obsah ďalších informácií uvedených v časopise a na webovej stránke časopisu. Redakcia je povinná zabezpečovať prijímanie rukopisov na základe úplného rešpektovania zásady rovnakého, nediskriminujúceho zaobchádzania. Zabezpečuje vylúčenie konfliktu záujmov v súvislosti s publikačným konaním. Redaktori a redaktorky nesmú používať nepublikované informácie vo vlastnom výskume bez výslovného písomného súhlasu autora a prijmú primerané opatrenia ako odozvu na prípadné sťažnosti, týkajúce sa neetického správania v predložených alebo publikovaných článkoch.
Recenzné konanie v časopise World Literature Studies
- Posúdenie príspevku redakciou:
Po prijatí a potvrdení prijatia rukopisu poverenou osobou a pred jeho zaradením do samotného recenzného procesu poverený redaktor/redaktorka, prípadne zostavovateľský tím čísla posúdia, či rukopis spĺňa základné kritériá a etiku publikovania v časopise World Literature Studies. Rukopisy, ktoré nespĺňajú formálne náležitosti, jazykové a štylistické požiadavky a ktorých tematické zameranie nie je v súlade so zameraním časopisu, redakcia alebo zostavovateľský tím čísla odmietnu alebo si vyžiadajú ich prepracovanie či doplnenie. Redakcia si vyhradzuje právo odmietnuť rukopis aj z kapacitných dôvodov. Rukopisy, ktoré vyhovujú zameraniu časopisu, sa zaradia do vhodnej rubriky a s ich autorom/autorkou (príp. prvým autorom/autorkou zastupujúcim kolektív) uzavrie licenčnú zmluvu. Redakcia/zostavovateľský tím postúpi rukopis recenzentom. O týchto skutočnostiach a termíne výsledku recenzného konania a publikovania informuje autora/autorku/kolektív emailom.
- Výber recenzenta/recenzentky:
Redakcia, príp. zostavovateľský tím zašle prijatý anonymný a do náležitej rubriky zaradený rukopis dvom nezávislým recenzentom (v prípade diametrálne odlišných recenzných posudkov si redakcia môže vyžiadať tretiu, tzv. rozhodcovskú recenziu). Recenzentov redakcia vyberá z medzinárodne uznávaných odborníkov a odborníčok v danej vedeckej oblasti, ktorí/é nie sú s autorom osobne spriaznení/é a nie sú s ním v konflikte záujmov. Recenzovanie rukopisov nie je honorované.
- Úloha recenzenta/recenzentky:
Oslovený recenzent, recenzentka mailom potvrdí prijatie rukopisu na recenzné konanie. Týmto sa zaväzuje, že recenzný posudok vypracuje podľa svojho najlepšieho vedomia v stanovenom termíne a že dodrží anonymitu celého procesu. Zároveň garantuje, že informácie z rukopisu nepoužije vo svoj prospech ani ich neposkytne tretej strane, či nepoužije v neprospech iných a že sa vyhne osobným útokom, znevažovaniu. Recenzent, recenzentka vypracuje posudok podľa priloženého formulára, pričom hodnotí najmä to, či je cieľ rukopisu jasne definovaný a originálny, či má rukopis požadovanú jazykovú, štylistickú úroveň a štruktúru, či sú použité relevantné metódy, korektne citovaná literatúra a iné zdroje, abstrakt a kľúčové slová výstižné a grafické prílohy na požadovanej úrovni. Recenzent, recenzentka si tiež všíma, či je rukopis v súlade s publikačnou etikou časopisu, vyjadruje vhodnosť jeho zaradenia do danej rubriky a na záver pripojí stručné a vecné slovné zdôvodnenie svojho hodnotenia.
Ak recenzent, recenzentka v procese posudzovania zistí, že nie je v konflikte záujmov alebo sa necíti odborne kompetentný/á, oboznámi s touto skutočnosťou redakciu/zostavovateľský tím a odmietne vypracovanie recenzného posudku.